Polski Serwis Kręglarski

Kręgle klasyczne – sport na całe życie

Artykuł

Kinga i Mikołaj zwycięzcami cyklu Grand Prix Polski 2015/2016

📁 Informacje klubowe 🕔10.maj 2016

Turniejem o Puchar Alfy w Tarnowie Podgórnym zakończyła się edycja cyklu Grand Prix Polski w sezonie 2015/2016. Triumfatorami zmagań w 5 turniejach zostali kręglarze „Polonii 1912” Leszno – Kinga Konopa u pań i Mikołaj Konopka u panów.

Sytuacja w klasyfikacji po 4 turniejach była klarowna u panów i mocno zagmatwana u pań. Wśród panów Mikołaj Konopka miał 160 punktów przewagi nad Marcinem Grzesiakiem i tylko jakiś nieprawdopodobny zbieg okoliczności mógł pozbawić „Kreta” wygranej. U pań realne szanse na końcowy triumf miało 5 zawodniczek, w tym trzy „polonistki”: Joanna Lajtke, Kinga Konopa i Anna Chwastyniak a liderowała przed turniejem w Tarnowie Podgórnym zawodniczka „Alfy” Liwia Strzelczak.
Długo zanosiło się też na ostateczny triumf Liwii Strzelczak – wiceliderki po eliminacjach „Pucharu Alfy”. Wyżej od Liwii w fazie eliminacyjnej zagrała tylko Beata Włodarczyk. Z kolei bezpośrednio za Strzelczak plasowała się Anna Chwastyniak a pozostałe zawodniczki „Polonii” Leszno – Lajtke i Konopa mieściły się w grupie zawodniczek z lokat 5-8 z realnymi szansami walki o podium turnieju.
W finale najlepiej spisała się Beata Włodarczyk, jako jedyna uzyskując wynik powyżej 600 punktów (dokładnie 609). Łączny rezultat Beci to 1205 i wyraźne zwycięstwo w Pucharze Alfy. Ale Beata nie miała szans na wygraną w Grand Prix, choć trzeba przyznać, że odniosła indywidualne zwycięstwa w trzech turniejach, w których grała. Ciekawiej w kontekście całego cyklu Grand Prix było za jej plecami. Z grupy kandydatek do ostatecznej wygranej najlepiej spisała się Kinga Konopa zajmując w Tarnowie drugie miejsce (wynik 1117). Trzecia w Pucharze Alfy była Joanna Neczyńska (1116) ale bez szans na podium Grand Prix.
Dzięki rezultatom z całego cyklu 5 turniejów zaliczanych do Grand Prix Polski, na podium tej imprezy stanęły: 1. Kinga Konopa z dorobkiem 770 punktów GPP; 2. Liwia Strzelczak (760); 3. Anna Chwastyniak (750). Ale chyba warto dodać, że jeszcze dwie zawodniczki były bardzo blisko podium – Joanna Lajtke z dorobkiem 740 punktów i Izabela Torka, która tych punktów zgromadziła 720.
Jak wcześniej wspomniano, u panów królem polowania został Mikołaj Konopka ale szanse na podium miało kilku zawodników, chociaż trudno było przypuszczać, by ktoś z drugiej pozycji zrzucił Marcina Grzesiaka.
A w Pucharze Alfy najlepiej spisał się Konrad Mocarski. „Mocar” wynikiem eliminacyjnym 626 dość daleko odskoczył najgroźniejszym konkurentom. I choć w finale już nie był tak skuteczny, to i tak zwyciężył w Tarnowie Podgórnym zbijając łącznie 1197 kręgli. Dwie pozostałe lokaty na podium Pucharu Alfy przypadły kręglarzom „Polonii 1912” Leszno: Michałowi Szulcowi (1178) i Piotrowi Kielibie (1169).
Trzeba przyznać, że wszyscy zawodnicy „Polonii” Leszno, którzy wystartowali w Tarnowie Podgórnym spisali się bardzo dobrze, awansując w komplecie do wąskiego finału. W grupie pań zwyciężyła Beata Włodarczyk, druga była Kinga Konopa, czwarta Anna Chwastyniak a ósma Joanna Lajtke. Wśród panów poza drugim Michałem Szulcem i trzecim Piotrem Kielibą zagrali jeszcze Mikołąj Konopka (miejsce 6), Adrian Szulc (9) i Filip Glapiak (11).
A w męskiej klasyfikacji cyklu Grand Prix 2015/2016 podium obsadzili: 1. Mikołaj Konopka (930 pkt GPP); 2. Marcin Grzesiak (790); 3. Leszek Torka (665).

źródło: http://www.polonia1912.pl/

Share this article with friends