Polski Serwis Kręglarski

Kręgle klasyczne – sport na całe życie

Artykuł

Beata Włodarczyk Mistrzynią Świata w sprintach

📁 Informacje klubowe 🕔30.maj 2016

Z rozgrywanych w chorwackim mieście Novigrad kręglarskich Mistrzostw Świata ze złotym medalem i tytułem mistrzowskim w konkurencji sprintów wróci Beata Włodarczyk.

ms_novigrad_2016_wlodarczyk
ms_novigrad_2016_ekipa

Sprinty są stosunkowo młodą konkurencją kręglarstwa klasycznego. Rozgrywane na zawodach rangi mistrzowskiej są dopiero od około 10 lat. Ale wszyscy znający specyfikę tej kręglarskiej konkurencji wiedzą, że to zawody szalenie trudne, wymagające i umiejętności kręglarskich, i odporności psychicznej, i kondycji, i również dozy sportowego szczęścia.
Aby dojść do strefy medalowej trzeba wygrać trzy pojedynki. Żeby walczyć o Mistrzostwo konieczne są cztery zwycięstwa. A to piąte – ostateczne daje medal z najbardziej szlachetnego kruszcu.
Beata Włodarczyk w konkurencji sprintów wygrała wszystkie pojedynki. I co istotne, w każdym z pojedynków zwyciężała po 2:0. Uniknęła więc wojny nerwów jaką zawsze są rzuty zwycięstwa („sudden victory”) rozgrywane w celu wyłonienia zwycięzcy w pojedynkach zakończonych remisowo 1:1. A wyjaśnić też trzeba, że ta konkurencja rozgrywana jest jednego dnia.
W drodze po tytuł Mistrzyni Świata w sprintach – Novigrad 2016 Beata Włodarczyk miała za rywalki kolejno: Aurelle Remy z Francji, Katrinę Valigurovą ze Słowacji, Anitę Mehesz z Węgier, Gwennaelle Adler z Francji i w pojedynku o złoto Brigitę Strelec ze Słowenii. Zwłaszcza Anita Mehesz i Brigita Strelec to zawodniczki o ogromnej rutynie i umiejętnościach. Ale to w pojedynku ćwierćfinałowym z reprezentantką Węgier Anitą Mehesz, Beata Włodarczyk rozegrała popisowe sprinty ustanawiając przy okazji rekord świata wynikiem 238. Finał stał na niższym poziomie i Beata dość gładko ograła zawodniczkę ze Słowenii ale trzeba też pamiętać, że dla obu był to piąty pojedynek w ciągu kilku godzin.
I kolejność ostateczna sprintów kobiet: Złoto – Beata Włodarczyk (Polska). Srebro – Brigita Strelec (Słowenia). Medale brązowe: Gwennaelle Adler (Francja) i Tatjana Zlojutro (Bośnia i Hercegowina).
Środa 25 maja mogła okazać się jeszcze bardziej szczęśliwa dla polskiej reprezentacji. Mikołaj Konopka w ćwierćfinale sprintów zremisował z Frederickiem Koellem z Francji i przegrał rzutami zwycięstwa. Szkoda. Wygrana dawała co najmniej brąz a rywal Konopki dotarł aż do walki o złoto i po wyrównanym boju przegrał po dogrywce (rzuty zwycięstwa) z Vilmosem Zavarko z Serbii.

PEŁNE WYNIKI Z MISTRZOSTW ŚWIATA SENIORÓW

źródło: http://polonia1912.pl/

Share this article with friends