Polski Serwis Kręglarski

Kręgle klasyczne – sport na całe życie

Artykuł

Zawodnicy KS Czarna Kula w Szwecji

📁 Turnieje 🕔27.luty 2020

W dniach 15-16 lutego br. odbyły się w Finspångu zawody Sverige Open 2020, w których startowali nasi zawodnicy. Był to już 6-ty start klubowy zawodników z Poznania. Poprzednie odbyły się w latach: 1997, 2007, 2008, 2010 i 2015.

Wśród mężczyzn tym razem wystartowali: Patryk Kaczmarek, Maciej Dokowicz, Janusz Adamczak i Karol Kęsy. Rodzynkiem była jedyna zawodniczka – Kamila Rutkowska, debiutantka w zawodach podobnej rangi. W finale nawiązaliśmy do „aktualnej” tradycji polskich skoczków narciarskich – trzech zawodników zajęło miejsca w pierwszej dziesiątce zawodów. Szczegółowe wyniki załączono do sprawozdania.

Kręgielnia w Finspångu była nieomal idealna technicznie. Mankamentem były „tępe szachownice” i „niegrające bandy”, co powodowało, że kręgle „nie pracowały na wynik”, przy czym dodatkowo „tory nie przyjmowały rotacji” – za to preferowane były proste rzuty – trafione idealnie.

Wykorzystaliśmy wyjazd „za wielką wodę” do zwiedzenia Sztokholmu – stolicy Szwecji, miejsca pracy Rządu i Parlamentu oraz pobytu rodziny królewskiej. W pełnym słońcu podziwialiśmy architekturę Ratusza, który jest symbolem miasta, dzielnicę „Gamla Stan” na wyspie z malowniczą starówką, prześlicznymi uliczkami i kolorowymi domkami z XVII i XVIII w. oraz Pałacem królewskim. Urodę miasta podkreślała wszędzie obecna woda, ponieważ Sztokholm położony jest na 14 wyspach, połączonych 57 mostami i 4 tunelami, gdzie mieszczą się główne połączenia komunikacyjne. Lokalizacja stolicy uniemożliwiła podboje i zniszczenia wojenne.

Niezwykłą atrakcją był także krótki pobyt w Uppsali – głównego ośrodka historyczno-akademickiego Szwecji. Obiektem naszego zachwytu była XIII w. katedra gotycka o wysokości 118 m (największa świątynia Skandynawii) z licznymi grobowcami królewskimi, m.in. pary króla Jana III Wazy i królowej Katarzyny Jagiellonki – córki Zygmunta I Starego i królowej Bony. O historycznym powiązaniu Polski i Szwecji zdecydowała elekcja ich syna Zygmunta III Wazy na króla Polski (1587-1632) niezwykle zasłużonego, potężnego władcy – twórcy „srebrnego wieku” w historii naszego kraju.

Podczas zawodów wygospodarowaliśmy czas na oddanie czci i chwilę zadumy przy grobie ŚP. Jana Johansona – przyjaciela i inspiratora kontaktów sportowych kręglarzy Szwecji i Polski.

Z kronikarskiego obowiązku,
Henryk Kulinowski

📷Zdjęcia z wyjazdu 🏅WYNIKI
Share this article with friends

Similar Articles

35. Turniej Asów

35. Turniej Asów

W dniach 17-18.02.2024 r. w Tomaszowie Mazowieckim rozegrano 35. Turnieju Asów pod patronatem Prezydenta Miasta Tomaszów Mazowiecki - Marcina Witko.  Czwarty

Read More