Polski Serwis Kręglarski

Kręgle klasyczne – sport na całe życie

Artykuł

XXII Puchar Alfy-Vector – podsumowanie gospodarzy

📁 Turnieje 🕔08.maj 2017

W miniony weekend w tarnowskiej kręgielni Vector odbył się XXII Puchar Alfy-Vector, który jak corocznie był ostatnią odsłoną cyklu Grand Prix Polski. W piątym turnieju na podium stanęli dwaj nasi reprezentanci. Miejsce drugie przypadło Jarkowi Bonkowi, a trzecie Piotrowi Kaczmarkowi co niewątpliwie jest największym sukcesem w jego karierze sportowej. Wśród kobiet mieliśmy po eliminacjach duże szanse medalowe. Ostatecznie Jadwiga Wojcieszak i Weronika Torka zajęły miejsca tuż za podium. Triumfatorami w zawodach zostali zawodnicy leszczyńskiej Polonii 1912 – Kinga Konopa oraz Michał Szulc. Warto dodać, iż na trzecim miejscu w klasyfikacji GPP uplasował się Dawid Strzelczak.


Najlepszą zawodniczką w grach eliminacyjnych okazała się zgodnie z przewidywaniami liderka GPP po czterech turniejach Kinga Konopa z Polonii 1912 Leszno, która prowadziła z wynikiem 590 kręgli. Tuż za nią, z nieznaczną stratą plasowała się pierwsza alfianka. Jadwiga Wojcieszak (581) sprawiła swoim startem wielką niespodziankę, zawstydzając niejednego uczestnika naszego turnieju 😉 Także dużo radości przyniósł nam start Weroniki Torki, trzeciej zawodniczce eliminacji, która osiągając 564 kręgle poprawiła swój rekord życiowy. Z dalszych pozycji do gier finałowych awansowały jeszcze trzy nasze zawodniczki: Iza Torka (530), Dominika Zygarłowska (522) oraz Iza Cwojdzińska (503). Jako jedyna z zawodami musiała się pożegnać Liwia Strzelczak (464).

Wśród Panów liderem po eliminacjach był Michał Szulc, który uzyskał świetny wynik 631 kręgli. Kolejne cztery miejsca należały do naszych zawodników. Marcin Grzesiak (607) zajmował miejsce drugie, trzecie Jarek Bonk (604), czwarte Dawid Strzelczak (600), a piąte Piotr Kaczmarek (596). Nasi pozostali zawodnicy spisali się równie dobrze i awansowali prawie w komplecie do finału. Leszek Torka i Radosław Cwojdziński uzyskali po 577 kręgli. Naszym jedynakiem, który nie dostąpił awansu do finału był Jarek Michalak (546 -21. m-ce).

Z najlepszym rezultatem w finale kobiet zakończyła swój start Ania Chwastyniak (Polonia 1912 Leszno), której 567 kręgli zapewniło jej awans z siódmej na drugą pozycję. Liderka eliminacji Kinga Konopa nie zagrała już tak dobrze jak w sobotnim starcie, ale wykulane 556 kręgli pozwoliło jej na spokojną obronę pierwszego miejsca. Trzecia lokata przypadła także leszczyniance Joannie Lajtke. Niestety nie powiodło się w finale alfiankom. Pani Jadzia Wojcieszak pomimo wielkich chęci, woli walki i dopingowi kibiców nie sprostała przeciwniczkom i ostatecznie zakończyła start w Pucharze Alfy-Vector na miejscu czwartym. Jednak i tak należą się jej wielkie brawa!!! Na miejscu 5. sklasyfikowana została Weronika Torka, 8. – Iza Torka, 10. – Dominika Zygarłowska i 12. – Iza Cwojdzińska.

Wśród Panów fotel lidera utrzymał Michał Szulc, choć w finale nie zagrał już tak dobrze (589). Tuż za nim kolejne miejsca zajęło czterech zawodników Alfy-Vector. Doszło jednak do przetasowań. Finałowe 595 kręgli Jarka Bonka dało mu awans na miejsce drugie. O miejscu trzecim musiała zadecydować lepsza gra do zbieranych. Piotr Kaczmarek po równych dwóch startach zapewnił sobie miejsce trzecie, a Dawid Strzelczak musiał zadowolić się miejscem czwartym. Znaczny awans na pozycję piątą uzyskał Leszek Torka, który był najlepszym graczem niedzielnych finałów (613). Niestety nie powiodło się wiceliderowi eliminacji. Marcin Grzesiak zagrał zdecydowanie poniżej oczekiwań i jego 531 kręgli zepchnęło jego na miejsce ósme. Tuż za nim sklasyfikowany został Radek Cwojdziński.

Puchar Alfy-Vector był ostatnią odsłoną całego cyklu Grand Prix Polski w sezonie 2016/17. Wśród Pań ostatnie zawody nie przyniosły zmian pozycji w czubie tabeli. Najlepszą zawodniczką okazała się Kinga Konopa (990 pkt). Tuż za nią ze stratą 90 pkt. uplasowała się Joanna Lajtke, a na pozycji trzeciej jej koleżanka klubowa Anna Chwastyniak (870 pkt.). A z alfianek w ścisłej czołówce tuż za pierwszą trójką, rywalizację na miejscu czwartym zakończyła Iza Torka (780 pkt.) i piątym Liwia Strzelczak (640 pkt). Pozostałe nasze zawodniczki zajęły odpowiednio: Weronika Torka 8. m-ce (420 pkt.), Ola Bonk 10 m. (360 pkt.), Dominika Zygarłowska 12 m. (320 pkt.), Jadwiga Wojcieszak 18 m. (170 pkt.), Joanna Filip 27 m. (110 pkt.) i Iza Cwojdzińska 28 m. (90 pkt.).

Wśród Panów było zdecydowanie ciekawiej. Przed turniejem w Tarnowie Podgórnym fotel lidera obejmował Arkadiusz Stachecki (OKSiT Puck) ze 100 punktową przewagą nad Michałem Szulcem. Stachecki musiał zająć co najmniej miejsce 10., aby triumfować w całym cyklu. Doszło jednak do dużej niespodzianki, ponieważ Stachecki nie dostał się do finału co znacznie ułatwiło Szulcowi odrobienie strat. Stało się zgodnie z przewidywaniami przed niedzielnymi startami finałowymi. Szulc wygrywając Puchar Alfy-Vector zagwarantował sobie zwycięstwo w generalce GPP z 790 punktami. Potknięcia Stacheckiego nie wykorzystał pechowo Dawid Strzelczak (Alfa-Vector Tarnowo Podgórne). Razem ze Stacheckim po ostatnim turnieju zgromadzili taką samą sumę punktów (po 730) i o drugim miejscu w GPP zadecydowała suma strąconych kręgli we wszystkich turniejach. Tu lepszy był zawodnik z Pucka. Dawid zakończył rywalizację na miejscu trzecim. Kolejni nasi zawodnicy uplasowali się na pozycjach: Marcin Grzesiak 4 m. (655 pkt.), Leszek Torka 5 m. (585 pkt.), Jarek Bonk 9 m. (435 pkt.), Piotr Kaczmarek 19 m. (180 pkt.), Tomasz Masłowski 20 m. (175 pkt.), Maciej Krzyżostaniak 21 m. (170 pkt.), Radek Cwojdziński 27 m. (120 pkt.) i Jarosław Michalak 34. m. (85 pkt.). W całym cyklu GPP wystartowało łącznie 31 kobiet oraz 95 mężczyzn. A my już teraz serdecznie zapraszamy Was do licznego udziału w kolejnym Pucharze Alfy-Vector!

W ceremonii zwycięzców, którą poprowadził Radek Cwojdziński uczestniczyli: Tadeusz Czajka – Wójt Gminy Tarnowo Podgórne, Piotr Kaczmarek – Zastępca Wójta Gminy Tarnowo Podgórne, Maciej Kląskała – Przewodniczący PZKręgl. SKK wraz z całym nowo wybranym Prezydium SKK (Radosław Cwojdziński, Karol Nowak, Jarosław Bonk) oraz Piotr Nowak – Prezes KS Alfa-Vector Tarnowo Podgórne. Po udekorowaniu zwycięzców mieliśmy także kolejne uroczyste chwile. Wpierw z rąk Karola Nowaka dyplom uznania za uzyskanie nowego rekordu Polski seniorów (701 kręgli) otrzymał Mikołaj Konopka, a chwilę później Prezes PZKręgl. Bernard Broński wręczył powołania zawodnikom na zbliżające się Mistrzostwa Świata w niemieckim Dettenheim. Wśród reprezentantów Polski znaleźli się: Piotr Kieliba (Polonia 1912 Leszno), Arkadiusz Stachecki (OKSiT Puck), Bartosz Krug (Dziewiątka-Amica Wronki), Karol Sellmann (Start Gostyń) oraz dwóch zawodników tarnowskiej Alfy-Vector – Dawid Strzelczak oraz Jarosław Bonk.


 

WYNIKI

Klasyfikacja końcowa Grand Prix Polski 2016/2017 📷Album zdjęć z turnieju
Share this article with friends

Similar Articles

Wrzos Open 2024 – edycja wiosenna za nami

Wrzos Open 2024 – edycja wiosenna za nami

Zakończyliśmy wielkim finałem kolejną edycję Wrzos Open. Tym razem w dniu 02 czerwca 2024 mieliśmy okazję zobaczyć wspaniałe wyniki, które

Read More