Polski Serwis Kręglarski

Kręgle klasyczne – sport na całe życie

Artykuł

Puchar Poznania za nami…

📁 Turnieje 🕔01.wrzesień 2015
Puchar Poznania za nami…

Sezon 2015/2016 można uznać za otwarty. Tradycyjnie pierwsze rzuty oficjalne wykonano w Poznaniu, gdzie na kręgielnie Czarnej Kuli rozegrano 38 Międzynarodowy Puchar Poznania. W tym roku frekwencja naprawdę dopisała bo w Poznaniu wystartowało ponad 100 graczy z Polski, Danii, Estonii i Niemiec.

Podczas eliminacji rozgrywany był turniej mikstów, w którym zasłużone zwycięstwo odniosła para z Estonii – Heret Ots i Markko Abel. Na drugim i trzecim miejscu zameldowali się Polacy: Marta Duszyńska i Dawid Strzelczak na drugim oraz Anna Chwastyniak i Piotr Kieliba na trzecim.

W niedzielnych finałach zagrało najlepszych dziesięć pań i osiemnastu mężczyzn.

W finale kobiet było bardzo interesująco. Dość szybko z pozycji lidera spadła Estonka – Ots, która w finałowej grze nie przekroczyła 500 kręgli. O miejsce pierwsze trwała wspaniała walka między zawodniczką gospodarzy Julią Rzyha a Martą Duszyńską, która od tego sezonu reprezentuje Alfę-Vector Tarnowo Podgórne. Eks-wronczanka zagrała najlepszy wynik finału (573) ale jednak suma z dwóch startów była lepsza po stronie poznanianki i to ona została zdobywcą 38 Pucharu Poznania. Marta na drugim miejscu a na trzecim Aleksandra Bonk (Alfa-Vector), która sprawiła na pewno dużą niespodziankę. Aktualna Mistrzyni Polski Juniorek Młodszych zagrała dwa wyrównane starty i miejsce trzecie dla niej jest w pełni zasłużone.

Wśród panów finał jeszcze bardziej interesujący. Prowadzący po eliminacjach dość nieznacznie Piotr Kieliba z Polonii 1912 Leszno obronił ostatecznie pierwsze miejsce ale walka o triumf w poznańskim pucharze była naprawdę dynamiczna. Piotr zagrał w finale najlepszy rezultat 581 kręgli i zasłużenie odebrał tytuł zdobywcy pucharu. Za jego plecami Bartosz Krug z Dziewiątka-Amica Wronki, który na pewno nie był zadowolony, bo przy świetnych zbieranych (jako jedyny w turnieju przekroczył barierę 200 punktów i to aż 222 kręgli) mógł te zawody wygrać, jednak pełne były zdecydowanie słabsze. Na miejscu trzecim zameldował się równo grający (561 i 562) Marcin Grzesiak z Alfy-Vector Tarnowo Podgórne. Rywalizacja o najniższy poziom podium była też zacięta za sprawą Estończyka – Markko Abela, który czwarte miejsce zajął z wynikiem o 2 oczka mniejszym od Marcina.

Turniej o Puchar Poznania można uznać za naprawdę udany. Miejmy nadzieję, że za rok frekwencja będzie jeszcze wyższa i może kiedyś ten zasłużony dla polskich kręgli turniej odzyska swój pierwotny blask w międzynarodowym kalendarzu.

📣Komplet wyników