Polski Serwis Kręglarski

Kręgle klasyczne – sport na całe życie

Artykuł

Mistrzostwa Polski U18 w Gostyniu za nami

📁 Turnieje 🕔04.kwiecień 2022

W dniach 1-3 kwietnia w Gostyniu odbywała się najważniejsza krajowa impreza dla kategorii juniora młodszego. Zawodniczki i zawodnicy U18 zjechali się z wszystkich ośrodków kręglarskich by rywalizować o medale Mistrzostw Polski w aż 9 konkurencjach, w których Polski Związek Kręglarski rozdaje medale.

Od piątku do niedzieli dużo działo się na kręgielni przy ulicy Strzeleckiej. W końcu na hali można było zobaczyć uśmiechnięte twarze zawodniczek i zawodników a gorący doping przypomniał nam jak powinny wyglądać zawody sportowe.

W niedzielne popołudnie prezes Sekcji Kręglarstwa Klasycznego – Maciej Kląskała rozdał medale w dziewięciu konkurencjach. Pomagali mu zaproszeni goście oraz reprezentanci gospodarzy, których na pewno trzeba pochwalić za przygotowanie kręgielni, która pozwalała uzyskiwać bardzo dobre rezultaty. Podziękowania należą się naszemu sponsorowi zawodów, dzięki któremu mogliśmy wynająć obiekt od OSiR Gostyń i przeprowadzić te zawody. Kręglarskie pozdrowienie DOBRY RZUT ślemy więc do Spółdzielni Mleczarskiej Gostyń, która oprócz wsparcia finansowego, dostarczyła najlepszym indywidualnie drobne poczęstunki a w zawodach czas umilała maskotka firmowa. W dekoracji zwycięzców wziął udział Wiceprezes Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej Gostyń – Stefan Stachowiak. W ceremonii zakończenia zawodów gościliśmy również Burmistrza Gostynia – Jerzego Kulaka.

A jakie rozstrzygnięcia sportowe w tych zawodach?

W piątek, w pierwszym dniu zawodów, rozegrano turniej drużynowy. Wśród dziewcząt zwyciężyła drużyna BOSiR Brzesko, która wystąpiła w składzie Izabela Cebula, Oliwia Łoboda oraz wypożyczone Zofia Maćkowiak (Czarna Kula Poznań) i Maja Karpowicz (Polonia Łaziska Górne). Drugie miejsce zajęła drużyna Startu Gostyń (Wiktoria Poznańska, Aleksandra Banaszak, Julia Jagódka, Aleksandra Kuc) a trzecie Tucholanka Tuchola (Dominika Bucholc, Dominika Wysocka, Natalia Schweissing, Anna Zalewska).

Rywalizacja drużynowa chłopców zakończyła się zwycięstwem drużyny gospodarzy Startu Gostyń z dobrymi wypożyczeniami. Skład zwycięskiego zespołu stanowili miejscowi Dominik Dutkiewicz, Mateusz Ptak oraz wypożyczeni Gabriel Zastawnik i Piotr Morawiec z BOSiR Brzesko. Na podium zmieścili się również, na drugim miejscu Polonia 1912 Leszno (Mateusz Kraczewski, Antoni Nowacki, Piotr Kraczewski i Przemysław Majer) i na trzecim Dziewiątka-Amica Wronki (Krzysztof Przewoźny, Rafał Olejniczak, Jakub Krych Kamil Tomalka).

Równolegle toczył się turniej par. Najlepszymi parami okazały się pary z Brzeska, wśród dziewcząt Izabela Cebula i Oliwia Łoboda a wsród chłopców Gabriel Zastawnik i Piotr Morawiec. Dwa srebrne medale powędrowały na szyje par Startu Gostyń, a dokładnie Wicemistrzostwo Polski osiągnęły Aleksandra Banaszak i Aleksandra Kuc a także Dominik DutkiewiczMateusz Ptak. Na trzecim miejscu wśród dziewcząt były tucholanki: Dominika Bucholc i Dominika Wysocka a II Wicemistrzami Polski Par juniorów mł. zostali zawodnicy Dziewiątka-Amica Wronki – Krzysztof PrzewoźnyRafał Olejniczak.

W sobotę rywalizacja odbywała się w widowiskowych i emocjonujących pojedynkach konkurencji szybkich. Najpierw odbył się turniej tandemów mieszanych. Kolejny raz klasę pokazali brzeszczanie. Izabela Cebula i Gabriel Zastawnik trzymali równy poziom i przy odrobinie szczęścia w rzutach zwycięstwa sięgnęli po tytuł Mistrzów Polski. Na drugim miejscu Wrzos Sieraków w składzie Martyna Fiedler Marcel Nowak. Miejsce trzecie dla dwóch duetów, które przegrały w półfinałach – Oliwii Góreckiej i Michała Skalskiego (Pilica Tomaszów Mazowiecki) oraz Julii ŁagódkiDominika Dutkiewicza (Start Gostyń).

Druga część soboty to rywalizacja w sprintach indywidualnych. Znów dużo emocji w we wszystkich pojedynkach. Zwycięstwo wśród dziewcząt odniosła zawodniczka gospodarzy Wiktoria Poznańska, która w finale pokonała Zosię Maćkowiak z Czarnej Kuli Poznań. Na trzecim miejscu Julia Łagódka (Start Gostyń) i Oliwia Górecka (Pilica Tomaszów Mazowiecki). Nie mniej wrażeń dostarczyła drabinka pojedynków wśród chłopaków. Tu najlepiej spisał się Michał Skalski (Pilica Tomaszów Mazowiecki), który w finale przy remisie 1:1 okazał się lepszy w rzutach zwycięstwa od Antoniego Nowackiego z Polonii 1912 Leszno. Na trzecim miejscu dwaj koledzy z Czarnej Kuli Poznań – Mikołaj Poznański i Marcel Piasta. W tym miejscu należy podkreślić, że Marcel Piasta w jednym z pojedynków ustanowił nowy Rekord Polski, który od 02.04.2022 wynosi 317 kręgli.

W niedzielę tradycyjnie odbyły się finały indywidualne. Stawką było nie tylko Mistrzostwo Polski ale też prawo reprezentowania Polski na Pucharze Świata w Estonii w maju tego roku. Wśród dziewcząt zwyciężyła Maja Mielcarek z Polonii 1912 Leszno, w finale który dawno nie stał na tak wyrównanym poziomie, siedem zawodniczek zmieściło się w 21 punktach. Na drugim miejscu zawody zakończyła Marta Stachowiak z Alfa-Vector Tarnowo Podgórne a na trzecim Izabela Cebula z BOSiR Brzesko. Ciekawa rywalizacja była również wśród panów, jednak tu zwycięzca Gabriel Zastawnik z BOSiR Brzesko, mówiąc kolokwialnie „odjechał” rywalom, jako jedyny grając powyżej 600 kręgli (i to dwukrotnie). Na drugim miejscu Krzysztof Przewoźny z Dziewiątka-Amica Wronki a na trzecim Mateusz Kraczewski, który podium zaatakował z dziesiątej pozycji, którą zajmował po eliminacjach.

Podsumowując wyniki zawodów należy wskazać dominację zawodniczek i zawodników z BOSiR Brzesko, którzy zdobyli aż 5 złotych medali w dziewięciu konkurencjach, mając tylko czwórkę reprezentantów. Z uwagi na to, że w Systemie Sportu Młodzieżowego punktowane są tylko dwie najlepsze konkurencje, to w punktacji klubowej zwyciężyli jednak gospodarze – Start Gostyń przed Polonią 1912 Leszno oraz BOSiR Brzesko.

Maja Mielcarek i Gabriel Zastawnik w maju będą reprezentować Polskę na Pucharze Świata w Elva w Estonii. Liczymy na to, że forma z Gostynia jeszcze urośnie i będziemy mogli cieszyć się z sukcesów naszych reprezentantów.

Share this article with friends

Similar Articles

35. Turniej Asów

35. Turniej Asów

W dniach 17-18.02.2024 r. w Tomaszowie Mazowieckim rozegrano 35. Turnieju Asów pod patronatem Prezydenta Miasta Tomaszów Mazowiecki - Marcina Witko.  Czwarty

Read More