Turniej Miast w GOSTYNIU
Kolejna odsłona Turnieju Miast w Gostyniu już za nami. Trzeci turniej cyklu odbył się w dniach 10-11.01.2025 r. W kategorii kobiet
Read MoreKręgle klasyczne – sport na całe życie
Przez cztery dni kręglarska młodzież rywalizowała w Lesznie w XXIII Memoriale Stanisława Krzymińskiego i Bronisława Nowackiego. W zawodach uczestniczyło ponad stu młodych zawodników.
Ostatecznie na starcie Memoriału zjawiło się 108 spośród 112 zgłoszonych zawodników. To i dużo i mało. Dużo, bo ustawienie planu startu takiej ilości graczy wymaga sporej pracy. Mało, bo w ostanich latach startowało w Lesznie o 20- 30 młodych kręglarzy więcej. Jedną z przyczyn niższej frekwencji był z pewnością termin zawodów. Niespełna tydzień po Mistrzostwach Polski juniorów młodszych kilka klubów „odpuściło” leszczyński turniej. A nieobecność „Pilicy” i „Jedynki” to ubytek około 20 zawodników na starcie Memoriału.
Ci, którzy zagrali w Lesznie zademonstrowali jak zwykle bardzo zróżnicowany poziom ale były i dobre wyniki i wiele emocji i walka do końca o najwyższe laury.
W kategorii dziewczynek wygrały faworytki: Maja Karpowicz z Łazisk przed Basią Mikołąjczak z Wronek. Obie dwukrotnie zagrały powyżej 300 punktów a Maja w finale była bliska poprawienia rekordu kręgielni w kategorii dziewczynek. Mała łyżka dziegciu dla dziewczynek z „Polonii” Leszno. Oliwia Karwatka i Weronika Gbiorczyk znalazły się tuż za wąskim finałem zajmując pozycje 5 i 6. Szkoda, bo obie mają rekordy życiowe powyżej 320 i na swoim obiekcie powinny spokojnie bić się o końcowy triumf a nie o nieudane wejście do finału. Zwyciężczyni – Maja Karpowicz uzyskała wynik 656 (323 + 333), druga Basia Mikołajczak 625 (301 + 324) a trzecia Sandra Ryś 559 (276 + 283).
Faworytem turnieju chłopców był Michał Bonk ale „Polonia” miała swojego „czarnego konia” w osobie absolutnego debiutanta – Antka Nowackiego. I ta dwójka stoczyła pasjonującą walkę o wygraną. Ostatecznie zwyciężył Michał Bonk z „Alfy” zbijając 673 kręgle (333 + 340) przed „polonistą” Antkiem Nowackim 665 (335 + 330) i Igorem Kolonko z Łazisk 631 (321 + 310). Mimo braku awansu do finału, swoje rekordy życiowe w kategorii chłopców poprawili „poloniści” Krzysztof Kraczewski i Przemek Majer.
W kategorii młodziczek „dzielić i rządzić” miały Angelika Ciszewska i Ania Łochowicz z Leszna. Po eliminacjach prowadziła „Angie” Ciszewska przed Nicolą Kobiór z Łazisk i Anią Łochowicz ale żadna z nich nie pokonała bariery 500 kręgli. Finał już był ciekawszy i mimo wszystko nieco nieoczekiwany. Przez 3 tory kapitalnie grała trzecia po eliminacjach Łochowicz, dobrze i skutecznie sprawowała się Kobiór a Ciszewska niestety mało przypominała tę zawodniczkę, która przez większość sezonu wygrywała zawody młodziczek bez problemu. Ostatecznie, mimo kiepskiego ostatniego toru Ania Łochowicz wygrała Memoriał z wynikiem łącznym 1007 i nowym rekordem kręgielni w kategorii młodziczek uzyskanym w finale (536). Druga była Kobiór (1004) a trzecia Ciszewska (979). Co ciekawe, „Ciszka” miała zdecydowanie najmniej rzutów zerowych ale w sumie jak na nią słabo wypadła w pozostałych elementach gry i musiała uznać wyższość 2 rywalek. A te dwie najlepsze – Łochowicz i Kobiór poprawiły w Lesznie swoje rekordy życiowe.
Gra młodzików to z jednej strony kapitalna walka o zwycięstwo a z drugiej rozczarowanie dla gospodarzy turnieju. Rozczarowanie, bo i Mateusz Kraczewski i Filip Łochowicz mimo eliminacyjnej gry bez błysku powinni awansować do wąskiego finału. Ale obaj zagrali ostatnie tory poniżej 100 kręgli i pożegnali się z finałami. A piękną walkę o sukces stoczyli 3 i 4 po eliminacjach Jakub Kuryło z Brzeska i Jakub Cwojdziński z „Alfy”. Lepszym finiszem popisał się Cwojdziński wygrywając z wynikiem łącznym 1056. Kuryło zbił 1053 kręgle i stanął na drugim stopniu podium a trzeci był Jakub Kląskała z Wronek (1030).
Juniorki młodsze i juniorzy młodsi mieli okazję do rewanżu za rozegrane tydzień wcześniej Mistrzostwa Polski. Niepełną okazję, bo w Lesznie zabrakło kilku medalistów kraju z „Pilicy” Tomaszów. Ale na poziom i emocje nie można było w Lesznie narzekać.
Kilka juniorek młodszych zaprezentowało w eliminacjach dość równy poziom i można było oczekiwać ciekawego finału. Tyle, że grająca eliminacje jako ostatnia Dorota Kwapisz, po świetnym starcie na poziomie 576 kręgli „odjechała” najgroźniejszym rywalkom, którymi po eliminacjach były Nicoletta Dudziak (544), Julia Paszyk (540) i Natalia Włodarczyk (536). Ale eliminacje to jedno a finał to drugie. Dość szybko stało się jasne, że walkę o najwyższy stopień podium stoczą Kwapisz i Dudziak. Sytuacja jak wahadło trwała przez 3 tory ale gdy po 90 rzutach Dorota zwiększyła łączną przewagę nad Nikolą do ponad 40 kręgli mało kto mógł oczekiwać dramatycznej końcówki. Tymczasem „Nika” zaczęła niwelować stratę w wielkim stylu i niepewność trwała mniej więcej do 115 – 117 rzutu. Dorota jednak obroniła się znakomicie na samym finiszu i wygrała różnicą 10 kręgli. Końcowa „medalowa” trójka to Dorota Kwapisz z wynikiem 1111, Nicoletta Dudziak (1101) oraz Julia Paszyk (1061). Natalia Włodarczyk spadła niestety na miejsce szóste z rezultatem 1041.
Także ciekawie było w grupie juniorów młodszych, choć i tu lider miał dość dużą „górkę” nad rywalami. Tym liderem był Gracjan Machaj z rezultatem eliminacyjnym 583. Za nim plasowali się Igor Szydłowski 563, Patryk Lukaszewski 558 i Mateusz Klecha 553. A w ogóle ostatni z finalistów uzyskał w eliminacjach wynik 544, więc było w tej grupie wiekowej naprawdę ciasno. Finał też ciekawy, tym bardziej, że lider początkowo tracił przewagę. Ale tylko początkowo. W trzeciej „30” Machaj znów zaczął błyszczeć skutecznością i rywalom pozostała walka o pozostałe lokaty. Ostatecznie zawodnik z Wronek ponownie uzyskał najwyższy wynik i zwyciężył uzyskując łączny rezultat 1146. Drugi był „polonista” Mateusz Klecha (1111) a trzeci kolejny zawodnik „Dziewiątki” Mateusz Kląskała (1104).
Warto jeszcze dodać, że aż trójka zawodników „Polonii”, mimo mało eksponowanych lokat poprawiła swoje „życiówki”: Michał Tomaszewski 525, Jakub Matecki 499 i Tomek Milaszewski 466. Ostatnia dwójka trenuje od niedawna i jeszcze pogra w grupie juniorów młodszych.
W klasyfikacji klubowej gospodarze „Polonia” Leszno minimalnie wyprzedzili „Dziewiątkę – Amikę” Wronki i już trochę bardziej swoją imienniczkę – „Polonię” Łaziska.
A w uroczystości dekoracji zwycięzców uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych miasta Leszna a także wieloletni zawodnicy i działacze „Polonii 1912” Leszno.
źródło: http://polonia1912.pl/
Kolejna odsłona Turnieju Miast w Gostyniu już za nami. Trzeci turniej cyklu odbył się w dniach 10-11.01.2025 r. W kategorii kobiet
Read More