Polski Serwis Kręglarski

Kręgle klasyczne – sport na całe życie

Artykuł

Mistrzostwa Polski Seniorów na piątkę

📁 Informacje klubowe 🕔16.grudzień 2015

Trzy złote i dwa brązowe medale wywalczyli seniorzy „Polonii 1912” Leszno podczas rozegranych w Tomaszowie Mazowieckim Mistrzostw Polski Seniorów.

To były udane dla „polonistów” Mistrzostwa. Spośród 12 możliwych do wywalczenia medali aż 5 przypadło zawodnikom klubu z Leszna. W tym dorobku przeważało „złoto”, bo zawodnicy „Polonii” trzykrotnie stawali na najwyższym stopniu podium.
Już w sobotę, gdy tradycyjnie rywalizowano w parach przy jednoczesnej eliminacji indywidualnej, zawodniczkom i zawodnikom „Polonii” przypadły dwa medale złote a zatem dwa tytuły Mistrzów Polski w rywalizacji par.
Wśród pań niespodzianki chyba nie było. Para Kinga Konopa i Anna Chwastyniak powinna medal wywalczyć i tak też się w Tomaszowie stało – złoto dla Konopy i Chwastyniak. Obie zagrały na zbliżonym i do tego wysokim jak na tomaszowską rywalizację poziomie uzyskując łączny rezultat 1098 kręgli (Kinga 555, Ania 543). Jedynym zagrożeniem była „srebrna” para „Dębinek” Gdańsk: Agnieszka Kowalska i Sylwia Wirkowska, które wykulały 1081 „oczek”. Brąz przypadł parze „Alfy Vector”: Izabela Torka i Liwia Strzelczak (1058). Bezpośrednio za podium uplasowała się druga para „Polonii” – Joanna Lajtke i Monika Leciejewska z wynikiem 1044 (Asia 531, Monia 513). Szansa medalowa tej pary była i to byłby miły akcent, bo dla Moniki był to dopiero drugi start – dwa miesiące po urodzeniu córki.
Drugie złoto dla „Polonii 1912” było dziełem pary męskiej: Bartosz Włodarczyk i Piotr Kieliba. Podobnie jak koleżanki klubowe, Bartek i Piotr zagrali na zbliżonym pułapie. Na „złoty” rezultat wynoszący 1155 kręgli zapracowali wynikami 581 (Bartek) i 574 (Piotr). Rywalizacja u panów była bardziej zacięta. Srebrna para z Pucka: Arkadiusz Stachecki i Adam Adolph uzyskali rezultat 1146 a brązowy duet z Tarnowa Podgórnego: Jarosław Bonk i Leszek Torka 1141. Pozostałe dwie pary „Polonii” niestety daleko: Adrian i Michał Szulcowie na pozycji 10 a Mikołaj Piosik i Filip Glapiak na miejscu 16.
Do półfinałowych gier indywidualnych „Polonia” wprowadziła ostatecznie siedmioro zawodników – 3 panie (Konopa, Chwastyniak i Lajtke) oraz 4 panów (Włodarczyk, Kieliba, Konopka i M. Szulc).
Jak kibicom wiadomo, w tym roku seniorzy rozegrali część indywidualną Mistrzostw tak jak juniorzy już dwukrotnie. A więc najpierw półfinały z udziałem najlepszych 12 zawodniczek i 18 zawodników a później finał dla najlepszych sześciu z obu płci.
Dla pań z „Polonii” wyniki uzyskane w półfinale oznaczały, że cała trójka awansowała do walki o medale. Szczególnie istotny był start półfinałowy dla Joanny Lajtke atakującej z miejsca siódmego. Udało się. Natomiast dość nieoczekiwanie niski wynik uzyskała liderka po eliminacjach Kinga Konopa. Z kolei Anna Chwastyniak – czwarta po eliminacjach objęła po półfinale prowadzenie. W grze finałowej dość długo toczyła sie walka o złoto pomiędzy Anną Chwastyniak i Agnieszką Kowalską, jednak w odpowiednim momencie „polonistka” zdołała odjechać zawodniczce „Dębinek” na dystans pozwalający kontrolować do końca przebieg rywalizacji. Za to do ostatniego rzutu toczyła się walka o brąz pomiędzy koleżankami klubowymi z „Polonii” – Kingą Konopą i Joanna Lajtke. Ostatnimi trzema rzutami medal zapewniła sobie Joanna Lajtke, spychając broniącą korony mistrzowskiej Kingę Konopę na miejsce 4.
Medale w indywidualnej rywalizacji Mistrzostw Polski seniorek wywalczyły: złoto – Anna Chwastyniak (1631); srebro – Agnieszka Kowalska (1617); brąz – Joanna Lajtke (1604) a miejsce tuż za podium Kinga Konopa (1601).
U panów w półfinale najlepiej wypadł Jakub Osiewicz z gostyńskiego „Startu”. „Ośka” – będący dość daleko – bo 10 po eliminacjach, jako jedyny zagrał powyżej 600 i jego półfinałowe 616 pozwoliło na awans na 2 miejsce – z niewielką stratą do Arka Stacheckiego. Dużo zyskał też atakujący z odległej pozycji Mikołaj Konopka. Wysoką lokatę utrzymał Bartosz Włodarczyk. Nie udało się wejść do finałowej czyli medalowej rozgrywki pozostałej dwójce zawodników „Polonii 1912” – Piotrowi Kielibie i Michałowi Szulcowi. W ostatniej grze najlepiej ponownie spisał się Jakub Osiewicz odrabiając ze stosowną nawiązką stratę do prowadzącego wcześniej Stacheckiego. Bartosz Włodarczyk po dwóch równych startach na poziomie powyżej 580 w finale zagrał słabiej i kosztowało go to utratę medalu ale na rzecz innego zawodnika „Polonii” – Mikołaja Konopki.
Medale w indywidualnej rywalizacji Mistrzostw Polski seniorów zdobyli: złoto – Jakub Osiewicz (1763); srebro – Arkadiusz Stachecki (1751); brąz – Mikołaj Konopka (1731). Bartek Włodarczyk ostatecznie zakończył Mistrzostwa Polski na pozycji 5 z wynikiem 1709 „oczek”.
Wszystkim medalistom gratulujemy a jako ciekawostkę można podać, że medale Mistrzostw Polski seniorów rozegranych w Tomaszowie Mazowieckim przypadły tylko zawodnikom z okręgów wielkopolskiego i pomorskiego z pięciu zrzeszonych w nich klubów. „Polonia 1912” Leszno wywalczyła 5 medali (w tym 3 złote). Jeden medal – ale ten ostatni złoty dla „Startu” Gostyń. A po dwa medale przypadły OKSiT-owi Gmina Puck, „Dębinkom” Gdańsk i „Alfie Vector” Tarnowo Podgórne.

źródło: http://polonia1912.pl/