Artykuł
Maja Olszewska i Michał Szulc byli bez wątpienia najlepszymi na Mistrzostwach Polski Juniorów w Tucholi. Bez żadnych wątpliwości można stwierdzić, że zdobyte przez nich Indywidualne Mistrzostwa Polski były bardzo zasłużone. Tegoroczne Mistrzostwa Polski były rozgrywane tradycyjnie w konkurencjach par i indywidualnych, z tym że te indywidualne składały się z trzech startów. Sobotni start w parach był turniejem o Mistrzostwo Polski Par Juniorów i Juniorek ale również indywidualnymi eliminacjami.
W turnieju par juniorek rywalizacja była o tyle mało interesująca, że liczba startujących par była zatrważająco niska – co powinno być tematem dyskusji w gronie działaczy klubowych. Miejmy nadzieję, że aktualna liczba juniorek młodszych w niedalekiej przyszłości „dosypie” troszkę więcej nazwisk do juniorskiej tabeli. Zdobywczyniami złotego medalu została para Czarnej Kuli Poznań – Patrycja Poznańska i Julia Rzyha (1084). Ich przewaga nad drugą i trzecią parą była dość spora, ale walka o pozostałe medale była zacięta. Drugą pozycję wywalczyły ostatecznie gospodynie MLKS Tucholanka Tuchola – Marta Nitka i Izabela Szczukowska (1024). Na trzecim miejscu, z wynikiem o kręgiel mniejszym (1023), para Polonii Łaziska Górne – Renata Skrzypczak i Daria Fajkus.
Pary juniorskie zaprezentowały troszkę wyższy poziom gry. Pierwszą lokatę wywalczyła para Polonii 1912 Leszno – Michał Szulc i Filip Glapiak. Leszczynianie strącili dość wcześnie 1099 kręgli i nie był to wynik nie do osiągnięcia dla innych, ale jak to już jest w naszym sporcie – móc a zrobić… Ostatecznie drugie miejsce zajęli gospodarze – Marek Gierszewski i Błażej Krueger (1072) a na trzecim zameldowała się druga para leszczyńska – Hubert Klupieć i Kamil Kozłowski.
W niedzielę od rana odbyły się półfinały gier indywidualnych, w których wystąpiło 8 najlepszych juniorek i 16 najlepszych juniorów z gier eliminacyjnych. Półfinały miały wyłonić po sześć najlepszych zawodniczek i tylu samo zawodników, którzy w grze finałowej mieli rozdysponować krążki i tytuły. W szóstce finałowej juniorek zameldowały się (kolejność po dwóch startach): Maja Olszewska, Patrycja Poznańska, Renata Skrzypczak, Julia Rzyha, Marta Nitka i Dominika Zygarłowska. Finał, znów do 120 rzutów mógł pokazać kto jest najlepiej przygotowany kondycyjnie a że o mistrzostwie decydowała suma trzech startów – można było dużo odrobić i dużo stracić. Pozycję lidera spokojnie obroniła Maja Olszewska z TKKF Dębinki Gdańsk, która starty zakończyła z sumą 1677 kręgli, na drugim miejscu pozostała również Patrycja Poznańska z Czarnej Kuli Poznań (1625). Piękną walkę o brąz stoczyły w końcowych rzutach Julia Rzyha z Czarnej Kuli Poznań i Dominika Zygarłowska z Alfa-Vector Tarnowo Podgórne. Dominika atakował podium z pozycji szóstej a Julia z pozycji czwartej. Dwa kręgle jednak zdecydowały o tym, że II Vice Mistrzynią Polski została poznanianka – Julia Rzyha. Dla Dominiki czwarte miejsce jest na pewno również udane i można je zaliczyć do niespodzianek tych mistrzostw.
Wśród juniorów mieliśmy zdecydowanego lidera po dwóch startach. Michał Szulc miał tak dużą przewagę, że mógł spokojnie kontrolować przebieg finału, w którym oprócz niego zagrali jeszcze: Tymoteusz Ratajczak, Marek Gierszewski, Karol Sellmann, Marcel Kociołek i Mateusz Błaszczyk. Ostatecznie finał nie zmienił tej kolejności, ale nie oznacza to, że nie było emocji. Potwierdźmy jeszcze raz, że Mistrzem Polski Juniorów na sezon 2015/2016 został Michał Szulc z Polonii 1912 Leszno (1712). O pozostałych medalach decydowały dosłownie ostatnie dwa rzuty. Tymoteusz Ratajczak z Dziewiątka-Amica Wronki mógł jednak podnieść ręce by okazać swoje szczęście z okazji Vice Mistrzostwa Polski. Jego wynik 1614 okazał się lepszy o 1 kręgiel (po oddaniu 360 rzutów) od dwójki zawodników Marka Gierszewskiego – Tucholanka Tuchola i Karola Sellmanna – Start Gostyń. A o brązie zdecydowały lepsze zbierane zawodnika z Tucholi – Marka Gierszewskiego.
Jest dużo komentarzy odnośnie rozgrywania turnieju indywidualnego systemem trzech startów. Zdania są na pewno podzielone, i można znaleźć tu zarówno pozytywy jak i negatywy. Wg mojej opinii, na pewno tak rozgrywany turniej premiuje zawodników dobrze przygotowanych fizycznie – ale czy o to nie chodzi? Każdy ma jednak prawo myśleć po swojemu, więc na tym zaprzestanę swój wywód 😉
Maciej Kląskała
WYNIKI SZCZEGÓŁOWE