Smutna wiadomość
Elżbieta Nowicka (1947-2024) Urodzona 17.11.1947 r. w Poznaniu. Ukończyła Techniku Księgarskie i Akademię Ekonomiczna w Poznaniu w latach 1985 – 1988,
Read MoreKręgle klasyczne – sport na całe życie
W ubiegłym miesiącu sekcja niepełnosprawnych pożegnała jednego z bardzo utytułowanych zawodników, bardzo lubianego w świecie kręgli niewidomych i słabowidzących – Stanisława Fortkowskiego. Zamieszczamy wspomnienie Bożeny Polak, która od wielu lat jest członkiem sztabu trenerskiego Reprezentacji Polski w kręglarstwie klasycznym Sekcji Niepełnosprawnych PZKręgl.
Stanisław Fortkowski zmarł 10.04.2020 roku przeżywszy 58 lat. Pogrzeb odbył się 13.04.2020 roku w Brzeźnicy, skąd pochodził. Wszyscy mogliśmy uczestniczyć tylko duchowo w jego ostatniej drodze, z powodu trudniej sytuacji, która panuje obecnie w Polsce, jak i na świecie z powodu koronowirusa.
Stanisław Fortkowski rozpoczął swoją przygodę z kręglarstwem w 2004 roku w tarnowskim klubie „Pogórze Tarnów”. Na swoich pierwszych Mistrzostwach Polski w 2005 roku stanął na najwyższym stopniu podium zdobywając tytuł Mistrza Polski w swojej kategorii. Już w pierwszych latach swojej kariery na zawodach organizowanych wówczas tylko przez Stowarzyszenie CROSS, zajmował czołowe lokaty. Swoich sił próbował również w bowlingu, jednakże to właśnie kręgle klasyczne były bliższe jego sercu. Kolejne lata treningów spędzonych na brzeskiej kręgielni, przynosiły kolejne sukcesy.
W 2010 roku ponowił sukces sprzed pięciu lat i wywalczył tytuł Mistrza Polski. Pozwoliło mu to na udział w Mistrzostwach Europy, gdzie uplasował się na 23 miejscu w swojej kategorii.
W 2011 roku zaszczytem dla mnie było dołączyć jako trener pomocniczy do szkolenia Kadry Narodowej Osób Niewidomych i Słabowidzących w Kręglarstwie Klasycznym prowadzonej wówczas przez Pawła Ciesielskiego i Izydora Jóźwika.
Na Mistrzostwach Świata w 2011 roku, które odbywały się w Sarajewie miałam przyjemność pierwszy raz asystować w grze Stanisławowi Fortkoskiemu, jako trener. W swoim pierwszym starcie uzyskał świetny rezultat – 725 kręgli, natomiast w finale 683 punkty, co w ostateczności pozwoliło mu zająć bardzo wysoką VI lokatę w swojej kategorii na świecie. Tak ogromny sukces pozwolił Stanisławowi na większą w wiarę w siebie i swoje umiejętności.
W 2012 roku podczas Mistrzostw Europy w Celje, w starcie eliminacyjnym osiągnął wynik 726 kręgli. Niestety zabrakło tylko 4 strąconych kręgli więcej, aby przebić ówczesny rekord Europy
w kategorii B2 mężczyzn. Po finałowym starcie Fortka (tak wszyscy z sympatią Go nazywaliśmy), zabrakło mu znów jedynie 4 kręgli, aby zostać brązowym medalistą Europy i musiał zadowolić się
IV lokatą w starcie indywidualnym. Nagrodą pocieszenia po pechowym i wielkim niedosycie startu indywidualnego z pewnością były dwa srebrne medale uzyskane na tych ME – jeden w kategorii mixt tandem z Jadwigą Rogacką (Szuszkiewicz) oraz drugi w kategorii drużyna męska.
Przez kolejne lata, pomimo pogarszającej się wady wzroku należał do ścisłej czołówki na arenie narodowej zajmując drugie miejsce na Mistrzostwach Polski wszedł w skład Reprezentacji Narodowej. Stanisław był silnym ogniwem reprezentacji drużyny męskiej, zdobywając między innymi złoty medal w 2014 roku na Mistrzostwach Europy. W 2015 roku podczas Mistrzostw Świata w Rakowicach również zdobył złoty medal i tytuł Drużynowych Mistrzów Europy, zaś indywidualny start ukończył na wysokim – VI miejscu. W Pucharze Polski, który odbywał się w tym samym roku uzyskał rezultat 691 kręgli, co pozwoliło mu na ukończenie tych zawodów na II miejscu.
Kolejny rok przyniósł Stanisławowi kolejne sukcesy. Na Mistrzostwach Europy 2016 w Chorwackiej Koprivnicy zajął indywidualnie wysokie VI miejsce zaś tytuł Wicemistrzów Europy zdobył w mixt tandem z Marią Harazim. W tym też sezonie triumfował na Pucharze Polski zajmując I miejsce.
2017 rok był opiewany w kolejne sukcesy Fotka. Na Mistrzostwach Polski wywalczył tytuł Mistrza Polski, aby następnie być znów reprezentantem na Mistrzostwach Europy i wchodzić w skład drużyny. Na piersiach całej drużyny męskiej zawisły złote medale.
Kolejne lata przynosiły następne wyzwania, jednakże sumienne treningi, w których uczestniczył z Halinką Trelą oraz klubowymi przyjaciółmi pozwoliły mu na osiąganie kolejnych, świetnych rezultatów. Do rzadkości należy zawody, w których Fortek osiągał rezultat niepozwalający mu na stanięcie na podium.
W 2018 roku podczas Mistrzostw Polski zdobył II Wicemistrzostwo Polski. Kolejnym krokiem milowym jego kariery było zdobycie Targu Mures podczas Mistrzostw Europy.
Z wspaniałą i godnie walczącą drużyną zdobyli srebrny medal. Niezapomnianym dla Stanisława przeżyciem w Rumunii było zdobycie Wicemistrzostwa Europy w kategorii Mix Tandem wraz z Jolantą Lewandowską.
Pomimo pogarszającego się stanu zdrowia w jego ostatnim sezonie, walczył na każdych zawodach z całych sił. W eliminacjach do Mistrzostw Polski zajął II miejsce. Faza finałowa Mistrzostw Polski, a także jego ostatni start w 2019 roku odbywał się na bliskiej jego sercu, kręgielni w Brzesku. Walka w jego kategorii była niezwykle zacięta. Z wynikami 664 w fazie eliminacyjnej oraz 654 kręgle w fazie finałowej udało mu się zająć IV miejsce.
Stanisław przez wiele lat był bardzo utytułowanym zawodnikiem, zarówno w Polsce jak również na arenie międzynarodowej. Wielokrotnie godnie reprezentował nasz kraj. Zasze był dobrym duchem reprezentacji. Zawsze uśmiechnięty i pogodny, przekazywał swoją pozytywną energię wszystkim wokół. Chociaż sam miał duże problemy ze wzrokiem, nie przeszkodziło mu to nigdy
w niesieniu pomocy w każdej chwili, dla każdego, kto jej potrzebował. Był człowiekiem o dobrym sercu, wspaniałym zawodnikiem, przyjacielem i kolegą.
Do zobaczenia na niebiańskich torach.
Bożena Polak
Elżbieta Nowicka (1947-2024) Urodzona 17.11.1947 r. w Poznaniu. Ukończyła Techniku Księgarskie i Akademię Ekonomiczna w Poznaniu w latach 1985 – 1988,
Read More