Artykuł
Czym jest wydolność organizmu i czemu ma służyć? Wydolność to pojęcie biologiczne określające funkcjonalne zdolności do wykonywania wysiłków fizycznych przy rozwinięciu najbardziej ekonomicznych i efektywnych reakcji ustroju. Kręglarstwo klasyczne to sport w którym wydolność pełni znaczącą rolę ponieważ pierwszy rzut oddany podczas zawodów jest równie ważny jak ostatni. Można poprawnie oddać większość rzutów ale gdy zabraknie nam sił na ostatnie z nich cały wcześniejszy wysiłek pójdzie na marne. Jak tego uniknąć? Rozwiązanie jest proste – popraw swoją wydolność. Jest kilka metod aby tego dokonać ja chciałbym skonfrontować najbardziej popularne, trening aerobowy i trening interwałowy.
________________________________________________________________________
Trening aerobowy – Inaczej tlenowy to praca, podczas której energia dla pracujących mięśni dostarczana jest w wyniku przemian tlenowych. Trening ten stosowany jest w różnych celach, nas interesuje poprawa kondycji fizycznej ciała. Stosując ten rodzaj treningu powinniśmy bardziej skupić się na naszym tętnie niż na czasie biegu czy pokonanym dystansie, ponieważ to ono decyduje nad czym właśnie pracujemy. Przykładowo biegając w tętnie 60 – 65% tętna maksymalnego nasze ciało będzie spalało tkankę tłuszczową ale wydolności nie poprawimy w znaczący sposób. Przedział tętna jaki nas interesuje to 80-85% tętna maksymalnego a czas trwania treningu to 30 do 40 min dla początkujących i do 20 minut dłużej dla zaawansowanych. Jak obliczyć tętno maksymalne? Od 220 odejmij swój wiek i wyjdzie tobie przybliżone tętno maksymalne.
Zalety i wady: Do zalet tego treningu możemy zaliczyć to że każda osoba bez problemu może go wykonać, nie przeciąża on układu sercowo-naczyniowego pozwalając przy tym na obniżenie ciśnienia tętniczego a organizm regeneruje się szybciej niż w przypadku treningu interwałowego. Wady to jednostajność i monotonia, szybka adaptacja do treningu przez co konieczna jest ciągła kontrola tętna, a stały, długi i powtarzający się wysiłek może prowadzić do problemów w obrębie stawu, który wykonuję pracę (najczęściej kolana).
________________________________________________________________________
Trening interwałowy – Jest to bardzo popularny w ostatnich latach trening wydolnościowy w którym krótkie odcinki pracy o wysokiej intensywności przeplatane są odcinkami pracy o niskiej intensywności. Przykładowo zaczynamy 10 minutową rozgrzewką na poziomie 50-60% tętna maksymalnego a następnie przechodzimy do 30 sekundowego sprintu 90-100% tętna maksymalnego, po tym 2 minuty truchtu i znowu sprint, robimy to 6 razy i na koniec znowu truchtamy na poziomie 50-60% tętna maksymalnego.
Zalety i wady: Znacznie lepiej niż trening aerobowy poprawia wydolność tlenową i beztlenową, Jest krótszy i nie tak monotonny jak jego konkurent. Do wad tego treningu zaliczamy to że może doprowadzić do przetrenowania lub kontuzji ze względu na dużą intensywność poza tym jest on nieodpowiedni dla osób początkujących oraz osób z nadciśnieniem i dolegliwościami układu sercowo-naczyniowego.
________________________________________________________________________
Pozostaje pytanie co wybrać, który trening jest bardziej odpowiedni dla kręglarza? Odpowiedz jest prosta, trening interwałowy. Patrząc na kręglarza podczas treningu czy zawodów łatwo można zauważyć że wykonuje on właśnie pracę interwałową, krótki odcinek pracy o wysokiej intensywności, w tym przypadku rozbieg przeplatany jest odcinkami pracy o niskiej intensywności czyli pobranie kuli i przygotowanie do rzutu, dlatego trening interwałowy jest idealnym treningiem podnoszącym wydolność organizmu dla kręglarzy. Pozostaje tylko jeden problem, jest to bardzo intensywny trening przez co nie jest wskazany dla osób bez formy. Nawet osoby w świetnej kondycji fizycznej nie powinny trenować tylko interwałów, dlatego moja propozycja jest następująca:
Osoby początkujące:
3 razy w tygodniu- aeroby/interwały/aeroby.
Osoby zaawansowane:
3 razy w tygodniu- interwały/aeroby/interwały, następny tydzień aeroby/interwały/aeroby.