Polski Serwis Kręglarski

Kręgle klasyczne – sport na całe życie

Artykuł

Dorośli i młodzież na kręgielni Czarnej Kuli w Poznaniu

📁 Informacje klubowe 🕔16.grudzień 2015

Kręgielnia „Czarnej Kuli” w Poznaniu dwukrotnie w grudniu gościła zawodników różnych kategorii wiekowych o turniejach o zasięgu ogólnopolskim. Najpierw rozegrano Puchar Polski w grze sportowej (5-6 grudnia) a tydzień później młodzieżowy Memoriał Wojciecha Zielińskiego i Jerzego Krukowskiego.

Puchar Polski w grze sportowej

W zawodach Pucharu Polski „Polonię” Leszno reprezentowała dwójka juniorów: Hubert Klupieć i Kamil Kozłowski. Obsada zawodów była dość liczna – łącznie 60 osób w tym aż 46 panów. A trzeba dodać, że regulamin tego turnieju zawęża liczbę uprawnionych do gry.
Obaj reprezentanci „Polonii” zagrali bardzo różnie. Hubert Klupieć z wynikiem 517 kręgli awansował do rozgrywki finałowej ale dopiero z miejsca 9. Kamil zagrał poniżej 500 i o grze w finale mógł zapomnieć. Wynik 489 dawał dopiero 24 lokatę w stawce 46 zawodników.
Nasz jedynak w finale – Hubert Klupieć spisał się w niedzielę nieco lepiej niż w eliminacjach uzyskując rezultat 522. Poprawa niby niewielka jeśli chodzi o uzyskany na torach rezultat ale awans w klasyfikacji dość znaczny – „Hubcio” swój występ w Pucharze Polski zakończył ostatecznie na 5 miejscu z końcowym rezultatem 1039.
Podium było za daleko a stanęli na nim Robert Wojcieszak z WOZK (1121), Karol Nowak także reprezentujący WOZK (1105) oraz Marcel Kociołek z „Sokoła” Brzesko (1083).
W kategorii kobiet, gdzie Leszno nie miało swojej przedstawicielki, triumfowały zawodniczki „Czarnej Kuli” – Patrycja Poznańska (1052) przed Agatą Banaszak (1047). Trzecie miejsce dla Anny Piotrowskiej z „Dziewiątki – Amiki” Wronki z dorobkiem 1030 kręgli.

Memoriał Wojciecha Zielińskiego i Jerzego Krukowskiego

Tydzień po seniorach kręgielnią w Poznaniu zawładnęła młodzież w kategoriach dzieci, młodzików i juniorów młodszych. „Polonia 1912” Leszno desygnowała do startu aż 12 zawodników chociaż nie wszystkich najsilniejszych. W grupie młodzików z Leszna tym razem zabrakło świeżo upieczonej podwójnej mistrzyni kraju – Angeliki Ciszewskiej. Nie wystartował także złoty młodzik z pary Dominik Dykier. Ale i tak ekipa „Polonii” spisała się bardzo dobrze czterokrotnie stając na podium indywidualnie a także w klasyfikacji klubowej.
Z dwójki startującej w kategorii dzieci lepiej spisała się Weronika Gbiorczyk, która z nowym rekordem życiowym 325 awansowała do finału z pozycji drugiej, za Michałem Bonkiem (349). Dodać trzeba, że w poznańskim Memoriale dziewczynki i chłopcy klasyfikowani są razem. Drugi z „polonistów” Przemysław Majer zbił 238 kręgli zajmując 12 miejsce. Przemek przespał tor pierwszy a na drugim zagrał już tak, jak powinien.
Finał dzieci to kapitalna walka Werki Gbiorczyk o końcowe zwycięstwo. Najlepszy wynik finału (324) i łączny wynik 649 wystarczyły do drugiego miejsca. Zapas z eliminacji wynoszący 24 „kołki” wystarczył Michałowi Bonkowi do zwycięstwa ale niezbyt wysokiego, bo różnicą tylko 7 kręgli (656) a podium uzupełniła Maja Karpowicz z Łazisk z wynikiem 625. Można jeszcze dodać, że Weronika Gbiorczyk nie odczuła stresu przed kamerami Telewizji Poznań.

W grupie młodziczek, pod nieobecność Angeliki Ciszewskiej, liczyliśmy na sukces Ani Łochowicz. Sukces był blisko ale skończyło się na miejscu drugim. Po eliminacjach Ania z wynikiem 466 zajmowała miejsce 3 ale z niewielką stratą do wyprzedzajacych ją Marty Stachowiak (474) i Anny Babraj (472). Przewaga nad czwartą  Angeliką Przybysz (437)  wydawała się bezpieczna. Druga z grających w Poznaniu młodziczek „Polonii” Leszno – Marika Dudzik zakończyła udział w zawodach na miejscu ósmym z wynikiem 384. W finale przez dwa i pół toru gra układała się po myśli zawodniczki „Polonii” Leszno Anny Łochowicz, która wysforowała się na prowadzenie. Niestety od zbiórek na trzecim torze Ania przestała sobie radzić i ostatecznie przy słabym torze ostatnim straciła zwycięstwo na rzecz Angeliki Przybysz. Wyniki medalistek Memoriału to: Angelika Przybysz (918), Anna Łochowicz (915) i Marta Stachowiak 906).
Młodszy brat Ani – Filip Łochowicz wygrał kategorię młodzików. W eliminacjach Filip ustanowił „życiówkę” wynikiem 516 kręgli i prowadził przed kolegą klubowym Mateuszem Kraczewskim (499). Tym dwom zawodnikom należą się pochwały za grę w eliminacjach. Za to zupełnie na poznańskiej kręgielni nie poradził sobie Karol Kube, który ze słabym wynikiem 419 zajął 10 miejsce. W grach finałowych „poloniści” spisali się diametralnie różnie. Kraczewski przy dużej ilości błędów spadł z miejsca drugiego na piąte z łącznym wynikiem 924. Lider – Filip Łochowicz choć też spisał się słabiej niż w eliminacjach (479), to jednak z wynikiem 990 odniósł turniejowe zwycięstwo, wyprzedzając medalistów mistrzostw młodzików sprzed tygodnia: Jakuba Kląskałę (974) i Jakuba Cwojdzińskiego (972).
Spośród trójki juniorek młodszych awans do finału wywalczyły Natalia Włodarczyk z miejsca 5 z wynikiem 514 i Nicoletta Dudziak z lokaty 8 z wynikiem 504. Zupełnie nie udał się start Dorocie Kwapisz, sklasyfikowanej na 15 pozycji (469). A w grze w finale obie „polonistki” spisały się wynikowo lepiej. Równo grająca Natalia Włodarczyk uzyskała najwyższy wynik finału (520) a Nikola po słabym początku gry rozkręciła się i uzyskała wynik 515. Te rezultaty pozwoliły obu zawodniczkom „Polonii 1912” przesunąć się w górę klasyfikacji. W przypadku Natalii Włodarczyk wynik 1034 oznaczał drugie miejsce w Memoriale. Nicoletta Dudziak z wynikiem końcowym 1019 awansowała na pozycję 5. Wygrała Weronika Jądrzyk z Wronek spokojnie broniąc sporej przewagi z eliminacji i uzyskując łącznie wynik 1072. Trzecia była inna zawodniczka „Dziewiątki” – Katarzyna Mroczkiewicz (1026).
Także obaj startujący w Memoriale juniorzy młodsi „Polonii”: Mateusz Klecha i Szymon Kaliski zdołali wejść do finału z pozycji 4 (Klecha 522) i 5 (Kaliski 510). W finale Szymon Kaliski niestety pogubił się w grze okrutnie i spadł na ostatnie, czyli ósme miejsce w gronie finalistów uzyskując wynik 952. Mateusz Klecha grając niemal identycznie jak w eliminacjach (520) obronił lokatę czwartą zbijając 1042 kręgle. Lokaty na podium uzyskała trójka, która po eliminacjach wyprzedzała Mateusza Klechę. Ale zawodnicy z tej czołowej trójki pozamieniali sie miejscami. Zwyciężył Jędrzej Michalak z Gostynia (1076), wyprzedzając Bartosza Pośladka z Brzeska (1066) i Gracjana Machaja z Wronek (1063).
Klasyfikacja klubowa dla „Dziewiątki – Amiki” z dorobkiem 48 punktów, przed „Polonią 1912” (45 pkt) oraz „Startem” Gostyń (22 pkt).

źródło: http://polonia1912.pl/