Artykuł

Mistrzostwa Europy Niewidomych i Słabowidzących

📁 Turnieje, Ze świata 🕔04.Lipiec 2016

Mistrzostwa Europy 2016 w Kręglarstwie Klasycznym Niewidomych i Słabowidzących to już tylko wspomnienia i wielka satysfakcja i duma zawodników, trenerów oraz organizatorów zarówno przygotowań jak również organizacji wyjazdu. Sukcesy, o których na bieżąco podczas ME w maju pojawiały się informacje były ogólne i bez oficjalnych wyników. Warto jednak jeszcze raz wrócić do tamtych chwil podboju Koprivnicy przez polskich kręglarzy. Wspaniałe emocje od pierwszego dnia jakie towarzyszyły wszystkim uczestnikom kiedy każdego dnia w różnych konkurencjach zawodnicy zdobywali kolejne medale.

Jako pierwsza zameldowała się na podium zdobywając brązowy medal drużyna damska z wynikiem 1884 w składzie : Mieczysława Stępniewska B1 (536), Maria Harazim B2 (664), Emilia Sawiniec B3 (684). Następnego dnia zakończyła rywalizację drużyna mężczyzn zdobywając srebrny medal z wynikiem 3922 w składzie : Zdzisław Koziej B1 (609), Szczepan Polkowski B1 (554), Władysław Wakuliński B2 (664), Mieczysław Kontrymowicz B2 (696), Grzegorz Kanikuła B3 (686), Albert Sordyl B3 (713). Zarówno kobiety jak i mężczyźni zagrali na bardzo wysokim poziomie.

Kolejne konkurencje to Mikst Tandem, w których po burzliwych eliminacjach, kilku zaciętych i wyrównanych pojedynkach mogliśmy znów cieszyć się dwoma tym razem srebrnymi medalami. W kat.B2 Maria Harazim i Stanisław Fortkowski zostali wicemistrzami Europy, natomiast w Kat.B3 Emilia Sawiniec i Albert Sordyl.

Do finałów indywidualnych zakwalifikowalo się 6 kobiet : M. Stępniewska, R. Szczypiorska, J. Dudek, M.Harazim, E. Sawiniec, Z. Sarnacka oraz 5 mężczyzn : Z. Koziej, Sz. Polkowski, M. Kontrymowicz, S.Fortkowski, A. Sordyl.

Dzień finałów to niesamowite emocje sięgające zenitu. Od godzin porannych apetyty rozbudziła gra Zdzisława Kozieja Kat.B1, który finiszując w pięknym stylu jak na mistrza przystało nie pozostawił złudzeń Niemcom i Chorwatom. Zdzisław Koziej został dwukrotnym Mistrzem Europy i zdobył kolejne dwa złote medale w dorobku Reprezentacji.

Startujące zawodniczki Kat.B1, które weszły do ścisłego finału od początku walczyły o każdy kręgiel. Regina Szczypiorska wywalczyła brązowy medal zaś Mieczysławie Stępniewskiej zabrakło 9 kręgli do brązowego medalu. Niedosyt był bardzo duży, ale tak jest w sporcie.

Kolejny blok startowy Kat.B2 kobiet dał znów wysyp medali. Jadwiga Dudek w pięknym stylu pobijając dwukrotnie swój rekord życiowy w eliminacjach i finale zdobyła dwukrotnie Mistrzostwo Europy. Dzięki temu dwa złote medale zawisły na jej szyi. Grającej w tym samym czasie Marii Harazim zabrakło 3 kręgli do brązu.

W Kat.B3 kobiet po zaciętej rywalizacji do ostatniego rzutu Emilia Sawiniec wywalczyła brązowy medal. Do drugiego brązu zabrakło znów niewiele tylko 3 kręgle. Kolejny ogromny sukces zawodnika Alberta Sordyla to II Wicemistrzostwo Europy i dwa brązowe medale do kolekcji. Jest to najwyższa pozycja osiągnięta w historii tej kategorii na Mistrzostwach Europy i Świata.

Podczas dekoracji cztery razy zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Ze łzami w oczach i z wielką dumą mogliśmy go odśpiewać.

Reprezentacja łącznie zdobyła 12 medali w tym 4 złote, 3 srebrne i 5 brązowych. Taką samo ilość medali zdobyli gospodarze na własnej kręgielni. Podsumowując, tak właśnie wyglądało zdobywanie Koprivnicy dzień po dniu. Ogromne gratulacje dla całej Reprezentacji.

Aby zwizualizować wspomnienia z tych wspaniałych chwil załączamy wyniki i galerię zdjęć.