Artykuł

Podwójne srebro w Mistrzostwach Polski Seniorów

📁 Informacje klubowe, Turnieje 🕔20.Grudzień 2016

W dniach 17-18 grudnia br. w Tucholi zostały rozegrane Mistrzostwa Polski Seniorów. Nasi zawodnicy zaprezentowali się z bardzo dobrej strony, czego potwierdzeniem były dwa srebrne medale. W kategorii par, drugie miejsce zajęli : Leszek Torka i Jarek Bonk, a w zmaganiach indywidualnych V-ce Mistrzem Polski został Dawid Strzelczak.

dscf5038

W kategorii par Kobiet najlepsze okazały się zawodniczki klubu TKKF Dębinki Gdańsk w składzie: Maja Olszewska i Natalia Postrożny uzyskując łącznie 1109 kręgli (569+540). Drugie miejsce ze sporą stratą uzyskały zawodniczki Tucholanki Tuchola : Ewa Iwicka i Natalia Kisielewska (558+529=1087). Najniższy stopień podium przypadł parze Polonii 1912 Leszno: Anna Chwastyniak i Kinga Konopa (517+564=1081). Nasze dziewczyny, w składzie : Liwia Strzelczak i Izabela Torka zajęły dopiero ósmą lokatę, z łącznym wynikiem 1021 (491+530). Weronika Torka stworzyła duet z Weroniką Remisz, zawodniczką KK Dziewiątka-Amica Wronki i uzyskały łącznie wynik 974 (483+491), zajmując przy tym 11 lokatę.

dscf5206

W kategorii par Mężczyzn najlepsi okazali się zawodnicy Polonii 1912 Leszno: Mikołaj Konopa i Michał Szulc, którzy już na samym początku Mistrzostw postawili bardzo wysoko poprzeczkę uzyskując wynik 1171(578+593). Mimo mocnego finiszu Jarka Bonka i Leszka Torki nie udało im się pokonać duetu z Leszna i z wynikiem 1158 (589+569) nasi zawodnicy zostali V-ce Mistrzami Polski. Trzecie miejsce przypadło parze Pilicy Tomaszów Mazowiecki w składzie: Michał Dębicki i Konrad Mocarski (586+564=1150). Tomek Masłowski i Dawid Strzelczak zajęli ostatecznie wysokie piąte miejsce (540+595=1135) . Siódme miejsce należało do naszego kolejnego gracza Macieja Krzyżostaniaka, który wraz ze swoim bratem Jakubem Krzyżostaniakiem (KS Czarna Kula Poznań) uzyskali łącznie 1127 kręgli (561+566). Dopiero trzynastą lokatę zajęła ostatnia nasza para : Marcin Grzesiak i Jarek Michalak (572+495=1067). Szkoda tutaj słabszej postawy Jarka, który zagrał zdecydowanie poniżej oczekiwań.

W klasyfikacji indywidualnej po bardzo emocjonującej walce, tytuł Mistrzyni Polski wywalczyła Maja Olszewska (Dębinki Gdańsk), z łącznym wynikiem po trzech startach 1683 (569+542+572). Drugie miejsce zajęła Kinga Konopa z Polonii 1912 Leszno, uzyskując wynik 1677 (564+546+567). Trzecie miejsce ze sporą stratą zajęła Natalia Postrożny (Dębinki Gdańsk) z wynikiem 1629 (540+539+550). Czwarte miejsce zajęła ostatecznie Joanna Lajtke z Polonii Leszno (542+557+521+=1620), piąte – Dorota Januszewska, zawodniczka Tucholanki Tuchola (521+552+537=1610), zaś szósta pozycja przypadła jej koleżance klubowej , Natalii Kisielewskiej, który uzyskała wynik łączny 1566 (529+530+507). Warto dodać, że do gier finałowych (trzeciego startu) uzyskiwały kwalifikację zawodniczki, które po grach eliminacyjnych i półfinałowych zajęły lokaty od 1-6. Pierwsza z naszych zawodniczek, Izabela Torka została sklasyfikowana na ósmej lokacie (530+527=1057). Na grach eliminacyjnych zakończyła swój udział: Liwia Strzelczak (491 – 19 miejsce) oraz Weronika Torka (483 – 22 lokata).

dscf5210

Finał Panów był naprawdę bardzo emocjonujący. Tytuł Mistrza Polski zdobył zasłużenie Konrad Mocarski z Pilicy Tomaszów Maz., który z łącznym wynikiem 1794 (586+587+621) zdeklasował swoich rywali. Jego równa i skuteczna gra, szczególnie w finale cieszyła „oko” zgromadzonych kibiców. W finałowej rozgrywce uzyskał świetny wynik 621 i jako jedyny podczas zawodów, przekroczył barierę 600 kręgli. Walka o kolejne miejsce na podium była niezwykle zacięta. Ostatecznie drugie miejsce przypadło liderowi po eliminacjach, Dawidowi Strzelczakowi (595+583+561=1739). „Strzała” grał bardzo dobrze i w finałowym starcie, ostatnim rzutem zapewnił sobie tytuł v-ce Mistrza Polski w sezonie 2016/17. Warto dodać, że nasz zawodnik zakończył swoje zmagania „całą”, która dała mu srebrny medal. Trzecie miejsce przypadło Mikołajowi Konopce z Polonii 1912 Leszno, który uzyskał łączny wynik 1737 (578+570+589). O bardzo zaciętej rywalizacji świadczy fakt, że czwarty w klasyfikacji końcowej, Michał Szulc (Polonia 1912 Leszno) uzyskał wynik niższy od Konopki zaledwie o jeden kręgiel 1736 (593+571+572). Piąte miejsce uzyskał największy pechowiec startu finałowego, Jarosław Bonk. „James” był liderem po grach eliminacyjnych i półfinałowych. Niestety o jego piątej lokacie, zadecydował ostatni rzut, który został sklasyfikowany jako oddany „po czasie” (po upływie 12 minut). Jarek uzyskał łączny wynik 1734 (589+592+553), a w ostatniej próbie zbił 5 kręgli. Gdyby rzut został oddany w czasie, nasz zawodnik uzyskałby drugi wynik (1739) w zawodach, ex quo z Dawidem Strzelczakiem. Jednak dzięki wyższej sumie zbieranych byłby lepszy od Dawida i zostałby V-ce Mistrzem Polski. Oczywiście cała sytuacja jest dość trudna do oceny, gdyż trudno sędziom przy każdej przerwie technicznej, w porę zatrzymać czas. Jednakże każdy zawodnik musi o tym pamiętać, mimo ogromnych emocji, które z pewnością towarzyszyły wszystkim podczas finału. Szóste miejsce zajął równo grający Maciej Kląskała z Dziewiątki-Amica Wronki zbijając 1698 (559+571+568). Kolejny nasz zawodnik – Marcin Grzesiak zajął dopiero 11 miejsce (572+532=1104), gdyż słabsza postawa w półfinale pozbawiła go szansy dalszej gry, do której kwalifikowało się sześciu najlepszych zawodników po eliminacjach i półfinałach. Trzynaste miejsce zajął Maciej Krzyżostaniak uzyskując wynik łączny 1103 (561+542). Na grach eliminacyjnych zakończyli swój udział w zawodach: Tomasz Masłowski , który uzyskał wynik 540 kręgli (23 miejsce) oraz Jarosław Michalak (495 – 49 miejsce).

Zakończone Mistrzostwa Polski trzeba zaliczyć do udanych, chociaż jak się okazuje kolejny medal był praktycznie na wyciągnięcie ręki. Jest to ostatni start naszych graczy w roku 2016. Pierwsze zawody w 2017 roku odbędą się w Gostyniu (13-15 stycznia), gdzie zostanie rozegrany drugi turniej z cyklu Grand Prix Polski (Puchar Burmistrza Gostynia).