Polski Serwis Kręglarski

Kręgle klasyczne – sport na całe życie

Artykuł

Dwa brązy w Mistrzostwach Polski Seniorów

📁 Informacje klubowe 🕔16.grudzień 2015

Tegoroczne Mistrzostwa Polski Seniorów odbyły się w Tomaszowie Mazowieckim. Nasi zawodnicy zaprezentowali się z bardzo dobrej strony, czego potwierdzeniem było zdobycie dwóch brązowych medali w kategorii par. Na uwagę zasługują również wysokie lokaty naszych graczy w konkurencjach indywidualnych.

mps_2015_medale

W sobotę tradycyjnie mogliśmy śledzić zmagania w kategorii par, a wyniki osiągnięte przez zawodników odnosiły się również do klasyfikacji indywidualnej.
W kategorii kobiet Mistrzyniami Polski zostały zawodniczki Polonii 1912 Leszno: Anna Chwastyniak i Kinga Konopa (1098). Druga lokata przypadła Agnieszce Kowalskiej i Sylwii Wirkowskiej z Dębinek Gdańsk (1081), zaś najniższy stopień podium przypadł naszym zawodniczkom w składzie: Liwia Strzelczak i Iza Torka (1051).

mps_2015_pary_K

W kategorii Panów rywalizacja była bardzo zacięta, a osiągnięte przez nich wyniki można określić jako dobre. Szczególnie, że obiekt w Tomaszowie do łatwych nie należy. Najlepszym męskim duetem okazali się zawodnicy Polonii 1912 Leszno – Piotr Kieliba i Bartosz Włodarczyk (1155). Druga lokatę wywalczyli zawodnicy OKSiT Puck – Adama Adolpha i Arka Stacheckiego (1146), a trzecie miejsce zajęli nasi zawodnicy: Jarosław Bonk i Leszek Torka z niewielką stratą do poprzedników (1141). Kolejne nasze dwie pary uplasowały się na miejscu siódmym: Tomasz Masłowski i Dawid Strzelczak (1106) oraz dziewiątym: Marcin Grzesiak i Jarosław Michalak (1097). W przypadku ostatniego duetu pozycja mogła być o wiele wyższa, gdyż Marcin zajmował indywidualnie 2. miejsce po eliminacjach (585), a Jarek tego dnia spisał się troszeczkę słabiej (512).

mps_2015_pary_M

Po raz pierwszy o tytule indywidualnego mistrza Polski decydowała suma trzech startów. Ostatecznie do finałowej szóstki wśród kobiet i mężczyzn kwalifikowali się najlepsi po dwóch startach z eliminacji i półfinałów.
Niedzielne starty rozpoczęły się od gier półfinałowych, w której brało udział trzydziestu zawodników: 12 pań i 18 panów.
Wśród kobiet po trzech startach najlepsza okazała się Anna Chwastyniak z Polonii 1912, która uzyskała łączny wynik 1631 i tym samym  po raz pierwszy w swojej karierze została indywidualną Mistrzynią Polski. Tuż za nią, uplasowała się Agnieszka Kowalska z Dębinek Gdańsk (1617). Na najniższym stopniu podium stanęła Joanna Lajtke (Polonia 1912) z wynikiem 1604, która do ostatnich rzutów toczyła bój ze swoja koleżanką klubową i obrończynią tytułu mistrzowskiego Kingą Konopą (1601). Najwyższą, bo 5. lokatę wśród „alfianek” uzyskała Iza Torka z łącznym wynikiem 1593. Iza miała duże szanse na zdobycie medalu, niestety nie wytrzymała prawdopodobnie trudu niedzielnego maratonu (526+513). Wystarczyło zagrać paręnaście kręgli więcej, aby cieszyć się z kolejnego medalu. Szkoda :( Liwii Strzelczak nie udało się zakwalifikować do półfinału, a zawody zakończyła na pozycji 15. z wynikiem 504.

mps_2015_ind_K

Bardzo interesujący przebieg miała rywalizacja w kategorii mężczyzn. Po pasjonującej walce zarówno w grze półfinałowej, jak finałowej mistrzem Polski został Jakub Osiewicz ze Startu Gostyń. Swoją walkę o złoty medal stoczył przede wszystkim z Arkiem Stacheckim z OSKiT Puck, niedawnym zawodnikiem naszego klubu. Ich rywalizacja o najwyższe trofeum trwała praktycznie do ostatnich rzutów. Warto dodać, że „Ośka” w półfinale, jako jedyny uzyskał wynik z „szóstką” z przodu (616). Ostatecznie zawodnik z Gostynia uzyskał w trójkombinacji łączny wynik 1763. Drugie miejsce przypadło wcześniej wspomnianemu Arkowi Stacheckiemu, który uzyskał wynik 1751. Brązowy medal Mistrzostw Polski przypadł Mikołajowi Konopce z Polonii 1912 Leszno (1731). Kolejni panowie, którzy awansowali do najlepszej szóstki (finałowej) zajęli odpowiednio miejsca: 4 m. – Bartosz Krug z Dziewiątki-Amica Wronki (1719), 5 m. – Bartosz Włodarczyk z Polonii 1912 (1709) i 6 m. – nasz zawodnik Jarek Bonk, który w tym roku bronił tytułu mistrzowskiego (1701). Zaledwie 5 kręgli zabrakło Marcinowi Grzesiakowi do udziału w finale, a warto dodać,że zajmował on po eliminacjach drugie miejsce z wynikiem 585. Trochę słabszy start w półfinale (560), pozbawił go udziału w kluczowej rozgrywce zawodów, więc tym samym zajął siódme miejsce (1145). Tuż za nim, z takim samym rezultatem łącznym (1145), uplasował się kolejny nasz zawodnik – Tomek Masłowski. „Tomuś” przegrał z „Gruzinem” gorszymi zbieranymi, zaś jego równa i dobra dyspozycja zarówno w eliminacjach, jak i w finale (573+572) z pewnością bardzo nas cieszy. Tuż za czołową dziesiątką zawodów uplasował się Leszek Torka, która uzyskał 1137 kręgli. Pozostali nasi zawodnicy zakończyli swój udział w zawodach już w eliminacjach, a byli nimi: Dawid Strzelczak 27 m. (533) i Jarek Michalak 43 m. (512).

mps_2015_ind_M

Występy naszych zawodników podczas Mistrzostw Polski Seniorów należy zaliczyć do udanych za sprawą zdobytych dwóch brązowych medali w kategorii par i kilku wysokich miejsc w czołowej dziesiątce zawodów. Trochę szkoda, że Jarkowi Bonkowi nie udało się obronić tytułu mistrzowskiego z roku ubiegłego, ale trzeba go pochwalić za walkę i wytrwałość do ostatnich rzutów, których było jednak znacznie więcej niż zwykle… Pozostali zawodnicy również pokazali się z dobrej strony, a z pewnością taki pozytywny „bodziec” był nam potrzebny po ostatnich, niezbyt udanych występach w lidze.
Warto również wspomnieć, że w tym roku została zmieniona „złota” para z ubiegłorocznych Mistrzostw Polski z Tucholi. „Gruzin” w ostatnim czasie prezentował dość „chimeryczną” formę, stąd też zapadła decyzja, że Jarek Bonk zagra w tym roku z Leszkiem Torką. Roszada w pełni uzasadniona, aczkolwiek gdyby zsumować wyniki Jarka i Marcina z eliminacji, ich wynik łączny dawałby nam złoty medal i obronę tytułu. Ale to tylko czysta dywagacja :)

WYNIKI MPS

GALERIA ZDJĘĆ

/MG/

źródło: http://alfavector.kregle.net/